Karty i breloki zbliżeniowe

Karty zbliżeniowe czasu pracy i breloki RCP

Nowocześnie zarządzane firmy chętnie wdrażają systemy rejestracji czasu pracy wykorzystując je jako narzędzia ułatwiające kontrolowanie czasu pracy pracowników. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym identyfikatorem dla RCP są karty zbliżeniowe oraz breloki zbliżeniowe. Gwarantują one szybki odczyt w rejestratorach, są wygodne i praktyczne. A przy tym są tanie co znacząco wpływa na koszt wdrożenia i eksploatacji systemu rejestracji czasu pracy.

Karty zbliżeniowe jako sposób rejestracji czasu pracy

Opis grafiki

Karty zbliżeniowe spotykamy w bardzo wielu sytuacjach. Niemal wszyscy używamy ich na co dzień potwierdzając transakcje płatnicze. Drugi popularny obszar zastosowań to rejestracja czasu pracy i kontrola dostępu. Karta zbliżeniowa stanowi uniwersalny identyfikator. Pracownik, zbliżając swoją kartę do czytnika, wprowadza do systemu informacje o swoim przyjściu do pracy, rozpoczęciu pracy nad danym zadaniem lub zakończeniu pracy. Odczyt kart zbliżeniowych jest bardzo szybki i jednoznaczny. Każda karta zbliżeniowa ma zapisany w swojej pamięci unikalny numer, nie ma możliwości zaistnienia pomyłki przy odczycie tego numeru.

Standardy kart zbliżeniowych

W plastiku karty zbliżeniowej umieszczony jest mikroskopijny układ elektroniczny połączony ze zwojami cienkiego drutu umieszczonymi na obwodzie karty. Zwoje drutu pełnią dwie funkcje: cewki zasilającej układ elektroniczny oraz anteny wysyłającej sygnał do czytnika. To dlatego kart zbliżeniowych nie powinno się dziurkować i dlatego karty są wrażliwe na zginanie.

Karty zbliżeniowe różnią się układami elektronicznymi, są one standaryzowane. Dwa najpopularniejsze standardy kart zbliżeniowych do rejestracji czasu pracy to:

UNIQUE – karty mają fabrycznie zapisany numer, nie ma możliwości zapisywania informacji w pamięci karty, pracują na częstotliwości 125 kHz.

MIFARE – karty mają większy zasięg od kart UNIQUE (odczyt z odległości do 100 mm), pracują na częstotliwości 13,56 MHz, mogą być programowane (zależnie od wykonania).

Najtańsze rejestratory czasu pracy obsługują wyłącznie karty Unique. Natomiast najnowsze rejestratory czasu pracy ANVIZ posiadają już czytniki obsługujące karty zbliżeniowe obydwu standardów. Wybierając Anviz C2 Pro lub Anviz C2C Pro klient nie musi się martwić czy karty zbliżeniowe, których już używają pracownicy będą pasować do czytnika czasu pracy.

Wymiary kart zbliżeniowych

Karty zbliżeniowe są prostokątami o wymiarach 85,6 x 54 mm. Różnią się natomiast grubością. Najpopularniejsza grubość to 0,76 mm, jest to grubość standardowej karty bankowej.

Karty zbliżeniowe są prostokątami o wymiarach 85,6 x 54 mm. Różnią się natomiast grubością. Najpopularniejsza grubość to 0,76 mm, jest to grubość standardowej karty bankowej.

Karty zbliżeniowe z nadrukiem

Na standardowych kartach zbliżeniowych (o grubości kart bankowych) możemy wykonać nadruk wykorzystując specjalistyczne drukarki termotransferowe. Ta technologia pozwala drukować nawet pojedyncze karty dokładnie według potrzeb klientów. Nadruk może być czarny lub kolorowy. W ten sposób można ponumerować karty, nadrukować na kartach imiona, nazwiska, zdjęcia. Karty do rejestracji czasu pracy mogą pełnić wtedy rolę identyfikatorów pracowniczych.

Breloki zbliżeniowe

Opis grafiki

Breloki zbliżeniowe mają budowę podobną do kart zbliżeniowych. Są jednak mniejsze od kart więc również ich cewki (wewnętrzne anteny) są mniejsze. To dlatego breloki zbliżeniowe odczytywane są z mniejszej odległości. Zdarza się, że breloki wymagają przyłożenia bezpośrednio do rejestratora czasu pracy, podczas gdy karty w tym samym rejestratorze są odczytywane z odległości kilku centymetrów.
Breloki zbliżeniowe mają jednak wiele zalet. Są mniejsze, a więc wygodniejsze od kart, trudniej ulegają złamaniu, można je nosić w kieszeni razem z kluczami i nie ulegną uszkodzeniu.

 

 

Jak wybrać karty zbliżeniowe do rejestracji czasu pracy

Zamawiając karty dla pracowników przede wszystkim należy upewnić się czy rejestrator czasu pracy obsługuje standard UNIQUE czy MIFARE. Warto zwrócić uwagę czy na kartach jest nadrukowany numer zapisany w ich pamięci. Karty z nadrukowanym numerem łatwiej jest przypisać pracownikom w programie do rejestracji czasu pracy. Łatwiejsza jest także późniejsza weryfikacja która karta należy do którego pracownika.

Również breloki zbliżeniowe mogą mieć nadrukowany numer. Polecamy wybieranie właśnie takich breloków.

Wady kart i breloków zbliżeniowych w rejestracji czasu pracy

Pracownicy rejestrujący początek i koniec pracy za pomocą kart zbliżeniowych mogą się tymi kartami wymieniać, przekazywać je sobie. Prowadzi do nieuczciwej praktyki rejestrowania czasu pracy za siebie oraz za koleżanki lub kolegów. To największa niedogodność z punktu widzenia pracodawcy.
Karty i breloki zbliżeniowe są dość często gubione, pracownicy zapominają ich.

Wszystkie te wady skutecznie eliminuje biometria. Rejestracja czasu pracy za pomocą odcisków palców lub wizerunku twarzy jest niezawodna, szybka i maksymalnie uczciwa. Pracownik ma swój „identyfikator” zawsze ze sobą, nie zapomni go, nie zgubi, nie pożyczy koledze. W naszym sklepie oferujemy pełną gamę rejestratorów czasu pracy na odciski palców oraz z rozpoznawaniem rysów twarzy.
Innym rozwiązaniem problemu przekazywania kart jest użycie rejestratora czasu pracy ze wbudowaną kamerą. Kamera taka robi zdjęcie pracownikowi odczytującemu kartę. Przeglądanie tych zdjęć jest jednak bardzo czasochłonne, zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl