Rejestratory czasu pracy

Rejestratory czasu pracy

Dział rejestratory czasu pracy obejmuje urządzenia pozwalające na monitorowanie czasu pracy pracowników w przedsiębiorstwie. W tej kategorii można znaleźć tradycyjne rejestratory czasu pracy oraz bardziej zaawansowane biometryczne systemy kontroli dostępu. Wiemy, że nasi Klienci mają różne potrzeby i wymagania w zależności od charakteru swojej działalności oraz liczby pracowników. Dlatego oferujemy szeroki wybór urządzeń i akcesoriów, które pozwolą na wygodne i precyzyjne rejestrowanie czasu pracy.

Zegar czasu pracy - niezawodny sposób na monitorowanie pracowników

W ubiegłym stuleciu zegar czasu pracy był urządzeniem mechanicznym odciskającymi za pomocą pieczątki godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy na papierowej karcie pracy. Po tych zegarach pozostało w naszym języku określenie odbijanie karty pracownika. Współcześnie pracownicy nadal odbijają karty. Są to już karty zbliżeniowe RFID, a mechaniczne zegary zostały wyparte przez elektroniczne rejestratory czasu pracy. Podstawowa funkcja pozostała ta sama: rejestrowanie godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. Nowoczesne czytniki godzin pracy identyfikują pracowników nie tylko za pomocą kart, ale także biometrycznie: za pomocą linii papilarnych oraz wizerunku twarzy. Rejestrator czasu pracy zapisuje w swojej pamięci godziny wejść i wyjść, a następnie przesyła je do komputera z oprogramowaniem RCP.

Identyfikowanie pracowników w systemach rejestracji czasu pracy

Rejestrator wejść i wyjść rozpoznaje pracowników na kilka sposobów zależnie od tego, jak jest zbudowany. Różne metody identyfikacji pracowników mają swoje wady i zalety. Najczęściej zegary czasu pracy wykorzystują po kilka różnych sensorów i czytników. Dzięki temu są bardzo uniwersalne i można je dostosować do potrzeb firmy. Wyróżniamy następujące metody identyfikacji:

Kod pin

Niemal każdy czytnik RCP posiada klawiaturę, dlatego najtańszy i najprostszy technicznie sposób to wpisywanie na klawiaturze indywidualnego numeru pracownika i kodu PIN. Sposób ten jest jednak czasochłonny i może powodować kolejkę pracowników do rejestratora RCP.

Karta zbliżeniowa

Rejestrator czasu pracy na kartę to najpopularniejsze rozwiązanie w systemach RCP. Karta zbliżeniowa, czasami określana jako karta RFID, jest szybko i bezbłędnie odczytywana w rejestratorze. Gwarantuje to sprawny ruch pracowników nawet w największych przedsiębiorstwach. Zamiast kart można rozdać pracownikom breloki zbliżeniowe (breloki RFID). Są one bardziej poręczne (można przypiąć do kluczy) i dodatkowo odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Kartę można łatwo złamać, brelok RFID – znacznie trudniej. Karty i breloki zbliżeniowe często określane są wspólną nazwą: tagi RFID. Czytniki kart pracy posiadają też pewną wadę. Nieuczciwi pracownicy wymieniają się kartami i w efekcie jeden pracownik odbija karty pracy swoich kolegów. Ta nieeyczna praktyka może jednak zostać wyeliminowana przez czytniki biometryczne lub kamerę robiącą zdjęcia pracowników w momencie odbijania karty czasu pracy. Pracownikom zdarza się zapomnieć karty - wtedy powinni rejestrować wejścia i wyjścia, posługując się swoim numerem i kodem PIN. W naszym sklepie znajdziesz bardzo popularny i przystępny cenowo rejestrator czasu pracy RFID ANVIZ W1C PRO .

Linie papilarne

Cechy biometryczne pozwalają szybko i jednoznacznie identyfikować ludzi. W rejestracji czasu pracy najczęściej używa się rozpoznawania linii papilarnych oraz wizerunku twarzy, rzadziej tęczówki oka. Rejestrator czasu pracy z czytnikiem linii papilarnych nie jest już elementem scenografii filmów science fiction. Dzisiaj to rzeczywistość biznesowa w małych i średnich firmach. Odciski palców są rozpoznawane w czasie poniżej sekundy i co najważniejsze pracownicy nie mogą się nimi wymieniać jak kartami zbliżeniowymi. Rejestratory czasu pracy zapamiętują do 10 odcisków palców dla jednego pracownika, więc nawet w przypadku skaleczenia pracownik może rejestrować wejścia i wyjścia używając zdrowych palców. Zdarzają się jednak osoby, które mają słabo widoczne lub wytarte linie papilarne - może to być utrudnieniem przy używaniu rejestratora czasu pracy na odcisk palca. Szybkość identyfikacji spada także w przypadku zmarzniętych dłoni. Najpopularniejszy w naszej ofercie jest rejestrator czasu pracy na odcisk palca ANVIZ C2 PRO.

Rysy twarzy

Rejestrator czasu pracy pracowników rozpoznający rysy twarzy jest najdoskonalszym i najbardziej niezawodnym sposobem zapisywania godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. Zastosowanie takiego rozwiązania eliminuje wszystkie wady zbliżeniowych kart czasu pracy, eliminuje także ograniczenia czytników linii papilarnych. Urządzenie rozpoznaje twarze z brodą i bez, w okularach, czapkach, a nawet w maseczkach. Taki sposób rejestrowania czasu pracy jest najbardziej higieniczny, ponieważ pracownik nie musi niczego dotykać. Wystarczy, że spojrzy w kierunku rejestratora i początek lub koniec pracy zostanie zapisany. Urządzenie rozpoznaje tylko rzeczywiste osoby, nie reaguje na zdjęcia drukowane lub wyświetlane na ekranie smartfona. Zegary czasu pracy rozpoznające twarze pracowników nie są drogimi urządzeniami. Sprawdź w naszym sklepie rejestrator ANVIZ FaceDeep 3.

Przesyłanie danych z rejestratora do programu RCP

  

Wykonanie raportów czasu pracy pracowników odbywa się w specjalistycznych aplikacjach RCP. Wymiana danych pomiędzy rejestratorem czasu pracy a komputerem z programem RCP może odbywać się na kilka sposobów, zależnie od konstrukcji samego rejestratora. Historycznie najstarszym rozwiązaniem było podłączanie czytnika RCP bezpośrednio do komputera, najpierw przez port szeregowy RS później USB. Taki system był kłopotliwy, wymagał przyniesienia rejestratora do biura. Kolejny krok w rozwoju stanowiło przenoszenie danych za pomocą pendrive’a USB. Nowoczesne zegary czasu pracy komunikują się przez przewodową sieć lokalną Ethernet lub bezprzewodowo za pomocą sieci WiFi. Są także rejestratory z gniazdem karty SIM. Takie czytniki RCP mogą przesyłać dane przez sieć komórkową. Interfejs Bluetooth służy z kolei do nawiązywania połączenia między rejestratorami RCP i smartfonami. Aplikacja na smartfonie służy do łatwiejszego sterowania rejestratorem, ale nie daje możliwości obliczania czasu pracy pracowników.

Mobilne rejestratory czasu pracy

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że urządzenia elektroniczne mamy cały czas ze sobą, niezależnie gdzie się znajdujemy. Bardzo wysoko cenimy mobilność sprzętu. Ten trend rozwoju elektroniki wdarł się także do branży rejestracji czasu pracy. Mobilny rejestrator czasu sprawdza się między innymi w transporcie, budownictwie czy usługach sprzątania. Rejestracja czasu pracy podąża za pracownikami niezależnie od tego, gdzie aktualnie pracują. Jako przykład warto posłużyć się mobilnym rejestratorem czasu pracy ANVIZ M-BIO. W małej obudowie o wymiarach 6x6x5 cm mieści się skaner linii papilarnych, czytnik kart zbliżeniowych i niewielki wyświetlacz OLED. Urządzenie posiada kartę WiFi, łączy się ze smartfonami przez Bluetooth. Waga urządzenia to zaledwie 120 gramów. Zasilane jest z wbudowanego akumulatora pozwalającego na 4 godziny pracy. Warto pamiętać, że rejestrator potrzebny jest tylko przy rozpoczęciu i zakończeniu pracy, więc w praktyce wystarcza ładowanie jeden raz w tygodniu. ANVIZ M-Bio to w pełni funkcjonalny i godny polecenia mobilny rejestrator czasu pracy.

Systemy z wieloma rejestratorami czasu pracy

Karty sieciowe wbudowane w czytniki RCP pozwalają budować instalacje składające się z wielu rejestratorów. Numery kart zbliżeniowych oraz wzorce odcisków palców i rysów twarzy zapisane w jednym rejestratorze można przesłać do pozostałych urządzeń. Dzięki temu pracownicy mogą rejestrować początek i koniec pracy przechodząc przez różne bramy lub recepcje w jednym budynku. Odpowiednio skonfigurowane połączenie sieciowe pozwala także łączyć w jedną instalację czytniki RCP zamontowane w różnych filiach, lokalizacjach, miejscowościach. Kierowca może rozpocząć pracę w jednym mieście i zakończyć w zupełnie innym. Aplikacja RCP połączy te rejestracje i obliczy czas pracy.

Dodatkowe funkcje rejestratorów czasu pracy

Nowoczesne rejestratory czasu to nie tylko zegary zapisujące godzinę wejścia i wyjścia na podstawie karty zbliżeniowej czy linii papilarnych pracownika. Obecnie są to zaawansowane cyfrowe urządzenia posiadające wiele dodatkowych funkcji. Niektóre z tych funkcji zostały opisane poniżej, jednak warto pamiętać, że rejestracja czasu pracy rozwija się bardzo dynamicznie i ciągle pojawiają nowe ulepszenia.

Sterowanie drzwiami

Najpopularniejsza funkcja to możliwość sterowania drzwiami lub kołowrotem. Pracownik przychodząc do pracy odczytuje kartę RFID. W ten sposób rejestruje wejście oraz odblokowuje zamek elektromagnetyczny w drzwiach. Ten sposób działa tak samo dla odcisków palców oraz rysów twarzy. Mówimy wtedy o rejestracji czasu pracy i kontroli dostępu. Przy takiej instalacji należy wziąć pod uwagę instalację rejestratora czasu pracy po obu stronach drzwi lub rozdzielenie ruchu pracowników na osobne wejście i osobne wyjście (istotne w większych firmach).

Komunikaty dla pracowników

Rejestratory czasu pracy w zdecydowanej większości posiadają ekrany, na których po rejestracji wyświetlane jest imię i nazwisko pracownika. Oprócz tych danych można wyświetlić komunikat dla pracownika, treść przygotowuje administrator systemu RCP i to on również decyduje, którym pracownikom te informacje zostaną zaprezentowane.

Zdjęcia pracowników

Istnieje odsetek nieuczciwych pracowników, którzy przekazują sobie karty RCP i w ten sposób rejestrują czas pracy nie tylko swój, ale również swoich kolegów. Aby ograniczyć ten proceder niektóre rejestratory czasu pracy posiadają kamerę, która robi zdjęcie w chwili odczytu karty obecności w pracy. Na zdjęciu widać, kto odczytał kartę, w ten sposób można zweryfikować uczciwość pracowników. Przeglądanie zdjęć jest co prawda czasochłonne, ale już sama informacja o robieniu zdjęć skutecznie dyscyplinuje pracowników.

Zdalny dostęp do danych w czytniku RCP - webserver

Pod tym obco brzmiącym sformułowaniem kryje się bardzo przydatna funkcja. Procesory w dobrych rejestratorach czasu pracy są na tyle wydajne, że umożliwiają uruchomienie w samym rejestratorze funkcji strony internetowej. Rejestrator pełni rolę serwera http - może być dostępny w całym internecie lub tylko w sieci lokalnej. Administrator loguje się do rejestratora przez przeglądarkę internetową dokładnie tak samo jak do sklepu internetowego czy do poczty e-mail. Webserver pozwala zmieniać ustawienia rejestratora, przeglądać listę pracowników oraz eksportować godziny wejść i wyjść dla jednego lub wszystkich pracowników. Zwykle nie ma jednak możliwości obliczania czasu pracy i sporządzania raportów godzin roboczych.

Pomiar temperatury ciała pracowników

W odpowiedzi na zagrożenia epidemiczne pojawiły się rejestratory czasu pracy wyposażone w funkcję pomiaru temperatury ciała pracownika. Sensory te mają różną czułość i precyzję pomiaru. Mierzą temperaturę twarzy lub dłoni. Temperatura mierzona zimą może być zaniżona z powodu wychłodzenia skóry twarzy lub dłoni.

Sprawdzanie maseczki na twarzy jako funkcja w rejestratorach czasu pracy

Jednym z obostrzeń epidemicznych był obowiązek noszenia na twarzy maseczki. Rejestratory czasu pracy serii FaceDeep z kamerami do rozpoznawania twarzy potrafią zweryfikować, czy pracownik ma założoną maseczkę. Warto zaznaczyć, że ANVIZ FaceDeep rozpoznaje pracowników, nawet jeśli mają zasłonięte usta i nos. Odpowiednio skonfigurowany czytnik RCP zapisze rozpoczęcie pracy oraz odblokuje drzwi tylko pracownikowi w maseczce. Warto także dodać, że rejestratory czasu pracy ANVIZ posiadają algorytm weryfikowania certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19 (tzw. paszportów covidowych). Na szczęście te funkcje nie są już potrzebna i oby jak najdłużej takimi pozostały.

FAQ

Który rejestrator wybrać? 

Pierwsze kryterium to sposób rejestrowania wejść i wyjść, do wyboru mamy: numer pracownika i kod PIN, karty zbliżeniowe, breloki zbliżeniowe, odciski palców, wizerunek twarzy. Kliknij w linki by dowiedzieć więcej o każdej z metod. Większośc czytników RCP marki Anviz oferuje po dwie metody rejestracji jednocześnie: karta i palec, karta i rysy twarzy, karta i PIN. Drugie kryterium dotyczy sposobu komunikacji z programem RCP. Rejestratory posiadają karty Ethernet (LAN) oraz karty WiFi do łączności bezprzewodowej. Tu decyzja zależy od infrastruktury informatycznej w miejscu instalacji rejestratora czasu pracy. Liczba pracowników nie stanowi w praktyce ograniczenia ponieważ współczesne rejestratory posiadają dużą pamięć wewnętrzną.

Czy breloki zbliżeniowe są lepsze od kart zbliżeniowych? 

Breloki zbliżeniowe (breloki RFID) działają na dokładnie tej samej zasadzie jak karty zbliżeniowe. Mają jednak mniejsze wymiary i dzięki temu są wygodniejsze w użyciu. Są także trwalsze, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo małe breloki wymagają wręcz dotknięcia czytnika czasu pracy, powodem jest mała antena ograniczona wielkością samego breloka. Breloki zbliżeniowe oferowane w naszym sklepie bezproblemowo współpracują z rejestratorami czasu pracy Anviz.

Czym cechuje się rejestracja czasu pracy na odciski palców? 

Rejestratory czasu pracy na odcisk palca eliminują wady kart. Pracownicy nie zapominają swoich identyfikatorów i nie mogą się nimi wymieniać. To zaleta wszystkich metod biometrycznych. Odczyt odcisków palców jest bardzo szybki. Zależnie od modelu czytnika RCP można zapamiętać do 10 wzorców linii papilarnych dla jednego pracownika. Pracownicy fizyczni mający kontakt ze smarami, pyłami lub brudem mogą mieć zniszczone opuszki palców. W takiej sytuacji proponujemy rejestrację za pomocą wizerunku twarzy. Aspekt bezpieczeństwa w rejestracji czasu pracy za pomocą odcisków palców wyjaśniliśmy w artykule: Czy odciski palców w rejestratorze czasu pracy są bezpieczne? Rejestratory Anviz W1 Pro oraz Anviz C2 Pro posiadają czytniki kart zbliżeniowych oraz skanery linii papilarnych. Takie rozwiązanie gwarantuje rejestrowanie wszystkich pracowników, także tych mających obiekcje wobec skanowania odcisków palców.

Czy warto inwestować w rejestrator rozpoznający twarze pracowników? 

Zdecydowanie tak. Technologia rozpoznawania twarzy jest już bardzo precyzyjna, a rejestratory są tylko niewiele droższe od rejestratorów czasu pracy na odcisk palca. Sprawdź cenę rejestratora Anviz FaceDeep 3 w naszym sklepie. Czytniki czasu pracy rozpoznające wizerunki pracowników mają praktycznie same zalety: • rozróżniają zdjęcie od żywej twarzy, • identyfikacja zajmuje mniej niż 0,5 sekundy, • gwarantują pełną higienę ponieważ pracownik nie musi dotykać rejestratora (przy odpowiedniej konfiguracji). Rozpoznawanie twarzy nie jest tak kontrowersyjne jak skanowanie linii papilarnych. Technicznie oraz z punktu widzenia ochrony danych osobowych nie różni się znacząco od monitoringu wizyjnego.

Jak zapisać wzory odcisków placów pracownika w rejestratorze? 

Po dodaniu pracownika w programie TRIGO-RCP jego informacje zostaną automatycznie przesłane do rejestratorów. Zaloguj się do rejestratora czasu pracy i wybierz opcję Dodaj OP. Wpisz numer pracownika, który będzie zapisywał wzorce swoich odcisków palców i potwierdź (OK lub ENTER zależnie od urządzenia) a następnie postępuj zgodnie z poleceniami głosowymi odtwarzanymi przez rejestrator czasu pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl