Produkt dnia
Rejestrator czasu pracy  Anviz M-Bio
Rejestrator czasu pracy Anviz M-Bio

910,20 zł

kg
Producenci
12-godzinny system pracy – grafik w równoważnym systemie pracy. Czym jest i co trzeba o nim wiedzieć?
12-godzinny system pracy – grafik w równoważnym systemie pracy. Czym jest i co trzeba o nim wiedzieć?

Jesteś początkującym przedsiębiorcą i szukasz optymalnego sposobu kierowania firmą? A może doświadczonym kierownikiem, który chce lepiej dostosować zakład do sezonowych wymagań branży? Sprawdź, czym jest 12-godzinny system pracy – grafik ułożysz na podstawie naszych wskazówek, a rozliczysz przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. 

Czy dzień pracy to zawsze 8 godzin?

Wiele osób wchodzących na rynek pracy ma przeświadczenie, że zostanie zatrudnionych na stabilnej posadzie w godzinach 9-17, a pozostałe godziny dobowe – oraz dodatkowo weekendy – pozostaną do ich dyspozycji. I rzeczywiście, wiele osób pracuje w takim systemie, choćby przedział czasowy był nieco przesunięty. Część z nich trafia bowiem – nie wliczając umów o dzieło i pokrewnych – do branż, w których na porządku dziennym są dniówki 12-, a nawet 16-godzinne lub trwające pełną dobę. Mowa tu o propozycji Kodeksu pracy: systemie równoważnym.

Czym jest równoważny system pracy? To opcja czasowa

Niektóre firmy, ze względu na swój charakter, potrzebują zwiększenia nakładu pracy w pewnych okresach, podczas gdy w innych mogą sobie pozwolić na mniejszy wysiłek – należą do nich np. branża hotelarska, rolnicza i gastronomiczna, ale też inne, jak choćby służby ratownicze i stacje benzynowe. Kodeks pracy (art. 135 §1 i kolejne) przygotował dla nich możliwość wydłużenia czasu pracy do 12 h dziennie pod pewnymi warunkami, o których wspominamy poniżej. Okres czasu, przez jaki może występować zwiększony nakład dzienny wynosi maksymalnie jeden miesiąc, przy czym może zostać wydłużony nawet do czterech, jeśli mowa o pracy uzależnionej od warunków atmosferycznych lub pory roku (konieczna jest jednak zgoda związków zawodowych oraz inspektora pracy). Podobnie, w przypadku niektórych zawodów wydłużenie (na okres rozliczeniowy nie dłuższy niż jeden miesiąc) może być nie do 12 h, ale do 16 h (np. w przypadku dozoru urządzeń) lub nawet 24 h (np. służby ratownicze i zakładowe straże pożarne). Nie oznacza to jednak, że sumaryczna ilość godzin wzrośnie – jedynie ich rozkład ulegnie zmianie.

System pracy 12-godzinny – grafik pracy i jego zasady

Podczas przygotowywania grafiku dla 12-godzinnego systemu pracy obowiązują jednak pewne reguły, które zdecydowanie zmniejszają jego elastyczność. Wynikają one z praw pracownika i muszą być bezwzględnie przestrzegane, a sam grafik podany do informacji przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.

Ile godzin w ciągu tygodnia?

Pierwszą ważną regułą jest sumaryczna ilość godzin – średnio w tygodniu nie powinna wynosić więcej, niż 40 h (tak jak w 8-godzinnym systemie i stąd nazwa: równoważny grafik pracy). Jeśli zatem potrzebujesz w danym tygodniu pracowników po 12 h przez wszystkie pięć dni, w kolejnych tygodniach musisz liczyć się z redukcją godzin pracy, by otrzymać wymaganą średnią.

Ile odpoczynku?

Druga zasada dotyczy odpoczynku dobowego – musi być równy przynajmniej ilości przepracowanych godzin, przy czym nie krótszy niż 11 h, jeśli dobowy czas pracy w danym dniu nie został wydłużony. Ponadto, w tygodniu każdy pracownik musi mieć przynajmniej 35 h ciągłego, nieprzerwanego odpoczynku, a do tego w danym okresie rozliczeniowym liczba zapewnionych dni wolnych od pracy musi być równa tej z pięciodniowego tygodnia pracy. Ułożenie odpowiedniego grafiku nie jest zatem najprostszym z wyzwań pracodawcy, zwłaszcza że pewne grupy, m.in. kobiety ciężarne, czy pracownicy posiadający dzieci poniżej 4. roku życia nie mogą pracować dłużej niż 8 h w ciągu doby.

12-godzinny system  pracy – grafik dla pracowitych? Zalety rozwiązania

System równoważny niesie zalety zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. W przypadku osób dojeżdżających (a dojazd w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka godzin) pozwala na kompresję pracy do mniejszej ilości dni – nawet do około 14 zamiast 20 w ciągu miesiąca, czyli pracownik oszczędzi sześciokrotność czasu i kosztów dojazdu. Ponadto będzie dysponował szeregami wolnych dni – od dwóch do nawet ośmiu z rzędu – to bardzo wygodne w przypadku realizacji hobby lub planowania wyjazdów. Dla pracodawcy system równoważny oznacza możliwość elastycznego planowania pracy (dopasowania do aktualnego zapotrzebowania na nią) oraz oszczędności – nie ma on konieczności wypłacania nadgodzin.

12-godzinny system pracy – grafik wyniszczający? Wady rozwiązania

Nie jest to jednak system dla każdego. Pracownicy po 12 h są bardziej zmęczeni, co może odbić się na jakości wykonywanej przez nich pracy, czy bezpieczeństwie ich powrotu do domu. Ponadto, większa ilość godzin przypada na porę nocną, co dodatkowo zmniejsza komfort psychiczny i wydajność, zwłaszcza, że system ten może negatywnie wpłynąć na ich relacje rodzinne. Nie można też zapomnieć o błędach w grafikach, które z jednej strony dodatkowo przytłoczą pracownika, a z drugiej – narażą pracodawcę na kary od Państwowej Inspekcji Pracy.

System pracy 12-godzinny – grafik rozliczany trudniej?

Jedną z trudności, z jakimi spotyka się pracodawca wprowadzający system równoważny jest rozliczanie w nim czasu pracy. Ręczne zliczanie godzin jest podobnie awaryjne jak generowanie grafiku. Najlepiej zatem wykorzystać do tego celu maszyny – elektroniczne rejestratory czasu pracy, współpracujące z wygodnym oprogramowaniem dostosowanym do potrzeb polskiego rynku. TRIGO-RCP pozwala na generowanie schematów rozliczania czasu pracy dla różnych grup przy wykorzystaniu gotowych wzorów, jak również samodzielne tworzenie nowych algorytmów. Na podstawie szczegółowych i ogólnych raportów opracowywanych przez TRIGO-RCP łatwo sprawdzisz, czy w Twoim systemie równoważnym nie czają się błędy, a następnie dokonasz niezbędnych korekt i rozliczysz czas pracy prawidłowo, unikając potencjalnych grzywien.

Uwaga! Nasz zespół zawsze przykłada wagę do tego, aby zamieszczone informacje były rzetelne i aktualne; ponieważ jednak stan prawny może ulegać zmianom, nie ponosimy odpowiedzialności za pełną z nim zgodność. Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij opinii prawnika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl